Historia Klubu

Zamiłowanie do uprawiania sportu, a w szczególności do gry w piłkę
nożną oraz potrzeba mieszkańców wsi Stanowice niedaleko Strzegomia przyczyniła się do powstania Ludowego Zespołu Sportowego w naszej miejscowości już rok po
II Wojnie Światowej.

Pierwsze boisko sportowe zostało przygotowane na terenie łąk i nieużytków przy rzece Pełcznica za ulicą Świdnicką po prawej stronie

W 1948 roku zawiązała się pierwsza drużyna piłki nożnej, w której grali między innymi:
Krupa Walenty
Dreścik Edward
Czech Jan
Kita Józef
Ponulak Stanisław
Bunikowski Franciszek
Słowik Wiesław
Pawulski Mieczysław
Wilk Stanisław
Kurczak Tadeusz
Ćwik Felicjan
Wais Ferdynand
Josyk Ksawery
Josyk Lesław

Oficjalnie wyżej wymieniona drużyna została przyjęta w poczet Ludowych Zespołów Sportowych w roku 1950

Wielka pasja sportowa, chęć zdobywania nowych doświadczeń, pokonywania przeciwników, łączy się z posiadaniem dobrego boiska sportowego i zaplecza socjalnego. Na szatnię wykorzystano obecne pomieszczenie Świetlicy Wiejskiej po zlikwidowaniu zlewni mleka.

W 1953r. dzięki projektowi pana Krupy Walentego,

wspaniałym działaczom sportowym i pomocy Gromadzkiej Rady Narodowej doszło do pozyskania nowego terenu pod boisko sportowe przy ulicy Strzegomskiej (obecne boisko). Boisko – jego położenie, zaplecze socjalne – wybudowana w roku 1971 szatnia, trybuna mieszcząca około 300 osób wybudowana w 1973 roku, wykonany kort tenisowy i sama murawa kwalifikuje je do rangi stadionu.

Powstanie tak ładnego obiektu jest zasługą wielu działaczy sportowych,
zawodników i miłośników piłki nożnej.
Na ogromne podziękowania zasługuje wieloletni działacz sportowy LZS-u i były prezes klubu nieżyjący już pan

Adam Borucki.

Za swą pracę dla klubu i LZS w 1986r. został odznaczony medalem 40-lecia i orderem Zasłużonego Działacza LZS
Patronat nad klubem objęły WZZ „Herbapol” w Stanowicach. Nazwa LKS „Herbapol” przetrwała do chwili obecnej z wymiernymi skutkami dla obu stron.

Do grona wspaniałych działaczy zaliczają się inni miłośnicy piłki nożnej, którzy pozostawili po sobie wspaniały prezent dla obecnych zwolenników futbolu. Byli nimi:
Trener - Kazimierz Niechciał
Kita Józef
Pawulski Mieczysław
Podkomórka Jan
Maślaniec Mieczysław
Dreścik Edward
Kudzia Krzysztof
Kular Jan

Na przestrzeni lat 1948r.-2006r. tj przez okres 58 lat z pozyskanych informacji w klubie grało 140 osób, a z obecnie należącymi 200 zawodników.

W roku 1992 nastąpiła przerwa w działalności klubu spowodowana brakami kadrowymi.

24.08.1998r. LZS „Herbapol” reaktywował działalność, a jego prezesem został Roman Bizoń. Na trenera zespołu wybrano Marka Wiśniowskiego (Dyrektora ZSP w Stanowicach), który pracuje nad zdobywaniem dobrych wyników przez nową i odmłodzoną drużynę piłki nożnej. Przez pierwsze II sezony grającą w powiatowej lidze LZS w Świdnicy. W roku 2001 w rundzie wiosennej przeszła w struktury OZPN w Wałbrzychu podokręg Świdnica i występuje obecnie w rozgrywkach kl.Bokręgu Świdnickiego.

Wiadomości (utwórz nową)